وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
درباره زنجان

آشنایی با استان زنجان
  استان زنجان در شمال غربی کشور ایران قرار گرفته است . مرکز این استان شهر زنجان است . استان زنجان دارای 7 شهرستان ، 1210 آبادی است که از این تعداد 978 آبادی دارای سکنه و بقیه خالی از سکنه می باشند . وسعت استان 22164 کیلومتر مربع و34/1 درصد کل کشور را شامل می شود . جمعیت استان بر اساس آخرین آمار 927461 نفر و معادل 5/1 درصد جمعیت کل کشور است . استان رنجان همجوار با 7 استان می باشد که عبارتند از : آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، همدان ، کردستان ، گیلان ، قزوین و اردبیل .

مرکز شهرستان ها
  ابهر، ایجرود، خدابنده ، خرمدره ، زنجان ، طارم ، ماهنشان .

اماکن دیدنی
 بازار زنجان ،بنای رختشوریخانه ، کاروانسرای سنگی ، سفره خانه حاج داداش ، مرد نمکی ، تپه های باستانی کرسف ، داش کسن ، در بند قاطرچی ، غارخرمنه سر، غارکتله خور، قلعه بهارستان ، گنبد سلطانیه ، مسجد جامع زنجان ، معبد اژدها، موزه زنجان .

  گنبد سلطانیه زنجان  غار کتله خور  بنای رختشویخانه زنجان
صنایع دستی استان
 ملیله کاری ، چارق دوزیی و چاقو سازی

تاریخچه
قدمت استان زنجان متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد است . مرکز ابن استان کهنسال در قبل از اسلام زنگان یا زندیان و به معنای منسوب به کتاب زند نام داشته است که پس از استیلای اعراب بنا به ضرورت تلفظ معرب به زنجان تغییر یافته است . این استان از قدیم به سبب قرار گرفتن در حاشیه جاده ابریشم و راه تجاری مسیر هند و چین به اروپا دارای اهمیت خاصی بوده است . استان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1376 و به دنبال تفکیک شهرستانهای قزوین و تاکستان دارای هفت شهر به نامهای زنجان – ابهر- خرمدره – خدابنده – ایجرود – طارم و ماهنشان است . بنای عظیم سلطانیه که بعد از کلیسای سانتا ماریا دلفیروی فلورانس و مسجد ایا صوفیه در ترکیه عظبمترین گنبد تاریخی جهان به شمار می آید در این استان قرار دارد.

مردم
زبان گفتاری اکثریت اهالی استان زنجان ترکی آذربایجانی است ولی همسایگی و نزدیکی به پایتخت باعث گرایش به زبان فارسی شده است . در جهات چهارگونه ، در شمال استان ترکی مخلوط با گیلکی و در شرق متمایل به فارسی در جنوب غربی کردی و در غرب ترکی آذربایجانی و در جنوب استان نیز با گرایش به فارسی و تانی تکلم می کنند. حمداله مستوفی در کتاب نزهه القلوب مذهب مردم منطقه را در حدود سال 740 هجری قمری سنی مذهب ذکر می کند ، اما در دوران صفویه با حمایت صفویان از تشیع به تدریج مذهب تشیع رواج یافته است .

صنایع استان
استان زنجان به دلیل محدودیت قانونی توسعه ظرفیتهای تولیدی در تهران و مرکز کشور و برخورداری از شبکه های زیر بنای قوی (زمین – منابع آب – خاک – شبکه های مواصلاتی – موقعیت راهبردی در منطقه شمالغرب – عبور خطوط انرژی – سرمایه گذاری کلان ملی و ...) از پتانسیل قابل ملاحظه ای در جذب سرمایه گذاری بخش صنعت برخورداراست . از صنایع مهم استان به چند نمونه اشاره می گردد: 1- شرکت ایران ترانسفو 2- پارس سوئیچ 3 – شرکت ملی سرب وروی ایران 4 – شرکت کالسیمین 5- شرکت مینو 6- چینی سازی ماهنشان 7- فرش سهند 8- پیش سازان لوازم خانگی ایران 9- لائی سازی 10- سامان شیمی و همچنین شهر زنجان از لحاظ تنوع معادن بسیار غنی بوده و به طوریکه در حال حاضر بالغ بر 170 اندیس و ذخایر معدنی قابل بهره برداری و در دست اکتشاف و یا شناسایی شده در استان وجود دارد که شامل : سرب و روی – براسیت – سیلیس – خاکهای صنعتی آنتی موان – تالک – پرلیک – سولفات منیزیم – آلونیت - منگنز- مس – آهن و سنگهای تزئینی ( گرانیت – مرمریت – تراورتن – چینی ومرمر ) و سنگهای آهکی و گچ و سنگ لاشه است . هم اینکه از نظر معادن روی این استان بزرگترین معادن روی خاورمیانه را در خود جای داده است .

محصولات کشاورزی
محصولات عمده کشاورزی استان که اکثرا" صادر هم می شوند عبارتنداز : انجیر – برنج – انگور – زردآلو – سیب – لوبیا – خیار – پیاز – گردو – فندق و بادام – زیتون – انارو سیر . برنج ، از محصولات عمده شهرستان طارم به شمار می رود.

 طراحی و اجرا: داده پردازان و آداک                                 كليه حقوق این وب سایت براي اتحادیه صنف مشاورین املاک استان زنجان محفوظ است.