تامین مالی مسکن از طریق انتشار اوراق قرضه

تامین مالی بخشی از منابع مورد نیاز برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق انتشار اوراق به ارزش 100 هزار میلیارد تومان به فوریت در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش ملک رادار به نقل از دنیای تخاصم، در جلسه روز گذشته شورای عالی مسکن که به ریاست محمد مخبر سرپرست رئیس جمهور و مهرداد بذرباش وزیر راه و شهرسازی تشکیل شد، مقرر شد جلسه ای با حضور وزیر راه و شهرسازی تشکیل شود. وزیر برنامه ریزی سازمان بودجه از وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد می خواهد پیگیری های لازم را برای انتشار ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی ظرف یک هفته و بانک ها انجام دهند. خریدار اوراق مذکور باید به میزان سهم اعلام شده در صدور تسهیلات ماده (4) قانون جهش رو به جلو، مبلغ مذکور را بپردازد و تولید مسکونی بانک مذکور نیز لحاظ شود.

در واقع بانک ها با خرید این اوراق می توانند بخشی از وظایف قانونی خود را در زمینه پرداخت تسهیلات و تامین مالی طرح های نهضت ملی مسکن انجام دهند.

رئیس کل بانک مرکزی نیز گزارشی از عملکرد شبکه بانکی در بازپرداخت تسهیلات و تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن ارائه کرد. محمدرضا فرزین اعلام کرد: تاکنون قرارداد ساخت 800 هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن توسط شبکه بانکی منعقد شده است. به گفته وی، ارزش برآوردی بازپرداخت این میزان تسهیلات (800 هزار فقره وام مسکن) بالغ بر 275 هزار میلیارد تومان است. به گفته وی، 462 هزار فقره تسهیلات بانکی برای کمک به سپرده مسکن متقاضیان واجد شرایط پرداخت شد.

  یک مشاور املاک در قم به ۱۱.۵ میلیارد ریال محکوم شد - خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهان

همچنین در این جلسه مقرر شد بر اساس پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی مسکن، موضوع اختصاص تسهیلات ارزان قیمت برای احیای بافت های فرسوده مشابه شهر قدیم بررسی شود. تسهیلات نوسازی و نوسازی مسکن روستایی برای متقاضیان. در حال حاضر نرخ سود وام ساخت مسکن روستایی 5 درصد است. در خاتمه این جلسه، تشریفات لازم برای تسریع در روند پیشرفت نهضت ملی مسکن به تصویب رسید و بر این اساس بانک مرکزی و وزارت اقتصاد موظف به پرداخت سهام مصوب در طرح های نهضت ملی مسکن در شهرها و روستاها شدند. . طی هفته آینده پیگیری های لازم برای انعقاد قرارداد تسهیلات بانکی واحدهای نهضت ملی مسکن طی یک ماه آینده انجام می شود.

منبع: https://bazarmaskan.melkradar.com/%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%82/