وزارت راه دیگر گزارش قیمت مسکن را منتشر نمی کند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، در آبان ماه 1398 معاون وقت وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان گفت: وزارت راه و شهرسازی به دلیل تکمیل، اطلاعات ماهانه شهر تهران را منتشر نکرد. اطلاعاتی در مورد میانگین قیمت بازار مسکن ظرف دو ماه ساختار جدیدی اجرا شد که نتایج آن را اعلام می کنیم.

محمودزاده افزود: معیارهای تعیین میانگین قیمت مسکن منتشر شده توسط بانک مرکزی، وزارت راه و مرکز آمار ایران، حاصل معاملات کد رهگیری بوده است. در حالی که در این گزارش ها تنها میانگین قیمت تهران استخراج شده بود، پس از موافقت دولت در ستاد ملی کرونا مبنی بر اینکه تمامی معاملات مسکن در سامانه کد رهگیری باشد، امکان دستیابی به میانگین قیمت برای همه استان ها فراهم شد.

وی با اشاره به اینکه ساختار جدید به میانگین قیمت مسکن در تمامی مراکز استان ها اختصاص دارد، گفت: مقایسه میانگین قیمت مسکن در ایران و برخی شهرهای دیگر کشورها از دیگر بخش های متفاوت ساختار جدید است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه منتظر انتشار آمار بازار مسکن برای رسیدن به ادبیات مشترک هستیم، افزود: پیش از این قیمت پایه برای شهر تهران منتشر شده بود که اثر تورمی در کل کشور ایجاد می کند.

این در حالی است که به نظر می رسد پس از گذشت 39 ماه، وزارت راه و شهرسازی به ادبیات مشترک با مرکز آمار و بانک مرکزی نرسیده است، زیرا به گفته معاون مسکن و ساختمان، وزارت مسکن کشور دیگر متولی اطلاعات تحولات بازار مسکن نیست.

  قیمت یک آپارتمان در نارمک چقدر است؟ - خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره عدم اعلام آمار معاملات مسکن و قیمت آن به خبرنگار اقتصادی تسنیم گفت: مرکز آمار ایران و بانک مرکزی گزارش هایی از تحولات بازار مسکن منتشر می کنند.

عباسی ادامه داد: با توجه به این موضوع، وزارت راه و شهرسازی دیگر این آمار را منتشر نخواهد کرد.

به گزارش تسنیم، خردادماه امسال مشاور وزیر راه و شهرسازی و مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به توقف انتشار گزارش تحولات بازار مسکن برای جلوگیری از تورم مورد انتظار، اظهار داشت: در حال رایزنی با مرکز آمار و بانک مرکزی برای انتشار گزارش های واقعی هستیم ما بازار مسکن هستیم.

ابوالفضل نوروزی در پاسخ به این سوال که از آبان ماه سال 99 وزارت راه و شهرسازی انتشار گزارش تحولات بازار مسکن را متوقف کرده است، گفت: حدود دو سال است که آمار مربوط به بازار مسکن منتشر نشده است.

وی ادامه داد: البته بانک مرکزی و مرکز آمار ایران بر اساس نمونه گزارشی از تحولات بازار مسکن منتشر کردند اما این آمارها مبنای درستی برای اعلام قیمت ها نیست.

وی با اشاره به اینکه جلساتی برای تعیین و تعیین تکلیف انتشار گزارش های بازار مسکن با بانک مرکزی برگزار شد، افزود: پیش از آن گزارشی از تحولات بازار مسکن بر اساس میانگین قیمت مناطق تهران منتشر شد. این در حالی بود که برخی از مناطق شاهد هیچ معامله ای نبودند، به عنوان مثال منطقه اول و دوم در صدر قیمت های استانداری قرار گرفتند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: در آینده میانگین قیمت اعلام شده در تهران به اقصی نقاط کشور سرایت می کند و باعث ایجاد تورم مورد انتظار در این بخش می شود. به دلیل همین موضوع آماری منتشر شده و در حال جمع بندی با مرکز آمار و بانک مرکزی هستیم تا گزارشی از تحولات بازار مسکن بر اساس قیمت واقعی منتشر کنیم.

  کاهش 61 درصدی رشد قیمت مسکن نقطه به نقطه در سال 1402 ه

انتهای پیام/

منبع: https://tn.ai/3042470